Značky, ktoré zmenili slovenčinu

Autor: Monika Holečková | 18.8.2014 o 5:00 | (upravené 25.8.2014 o 10:31) Karma článku: 7,40 | Prečítané:  1802x

Vedeli ste, že luxovať môžete len s vysávačom Lux? 

Luxovať (Lux)

Firma Lux vyrába vysávače od roku 1912. Niekdajšia popularita značky ostala zachovaná v slove "luxovať", ktoré pôvodne znamenalo vysávať s vysávačom Lux. Asi preto, lebo žiadne iné značky v tom čase na trhu neboli.

Kecky (Ked's)

Plátené tenisky s gumenou podrážkou sa snáď nájdu v každom botníku. Slang má pre ne označenie "kecky". Vzniklo počas druhej svetovej vojny, keď nám zhadzovali Američania humanitárnu pomoc. Jej súčasťou boli plátené tenisky značky Ked's. Nie som si istá, či v tom čase na území Československa existovala podobná obuv, pretože kecky sa u nás stali označením celého segmentu. 

Botasky (Botas)

Keď si do Googla zadáte vyhľadať slovo "botasky" nájde vám tenisky všeho druhu. V skutočnosti ide o konkrétnu značku športových topánok Botas, vyrábaných v Československu firmou Botana od roku 1963. Keďže v časoch nedávno minulých na trh nemali prístup veľkí hráči typu Nike alebo Adidas, botasky sa u nás stali synonymom pre športovú obuv vôbec. 

Walkman (Sony Walkman)

Dnes sa slovo "walkman" používa na označenie akéhokoľvek prístroja na prehrávanie hudby do sluchátok. Netýka sa pritom len prehrávačov hudby, ale napríklad aj smart phonov. Označenie "walkman" však patrí konkrétnemu produku z dielne Sony. Tá v roku 1979 priniesla na trh úplnú novinku. Miniatúrny kazetový prehrávač s názvom Sony Walkman. Vyrába sa dodnes. Kazety však boli z pochopiteľných príčin nahradené flash diskom s mp3 súbormi. :)

 

Ponaučenie z tohto článku pre všetkých výrobcov je zjavné. Vymyslite niečo nové, buďte úplne prvý a váš produkt sa možno stane takým populárnym, že si nájde miesto aj v hovorovej reči. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum: V banskobystrickej župe by Lunter získal vyše päťdesiat percent

V žilinskej župe sa ukazuje tesný súboj medzi Blanárom zo Smeru a Jurinovou, kandidátkou opozície.


Už ste čítali?